بلاگ

۸ نکته که قبل از خرید دوچرخه ی کودک باید بدانیم

خرید دوچرخه ی کودک

همه‌ی ما می‌دانیم که یکی از لذت‌بخش‌ترین اتفاقات برای هر کودکی داشتن یک دوچرخه زیبا است. اما چه دوچرخه‌ای برای کودک شما مناسب است؟ آیا می‌توان هر دوچرخه‌ای را برای هر کودکی خرید؟ مسلما پاسخ این سوال منفی است و ما باید هنگام خرید دوچرخه برای کودک دلبندمان به برخی نکات مهم توجه کنیم. عدم رعایت این نکات باعث می‌شود تا کودک نتواند به خوبی از دوچرخه استفاده کند و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد ۸ نکته که قبل از خرید دوچرخه ی کودک باید بدانیم صحبت کنیم. برای اطلاع از این نکات تا انتهای این صحبت با ما همراه باشید.

انتخاب سایز دوچرخه

شاید به جرات بتوان گفت انتخاب سایز مناسب یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل برای خرید دوچرخه کودک است. برخی از افراد با این تصور که کودک چندین سال از دوچرخه استفاده کند دوچرخه‌ای با سایز بزرگ‌تر خریداری می‌کنند. اما این یک تصور اشتباه و انتخاب خطرناک است. انتخاب دوچرخه‌ی بزرگ موجب آن می‌شود که کودک قدرت کنترل کمتری داشته باشد و ممکن است به خودش آسیب برساند. بهترین سایز دوچرخه برای کودک شما دوچرخه‌ای است که برای سن و جثه‌ی کودک شما مناسب باشد. انتخاب یک دوچرخه با سایز مناسب باعث می‌شود که کودک کنترل بهتری روی دوچرخه داشته باشد و سریع‌تر و بهتر دوچرخه سواری یاد بگیرد. سایز دوچرخه باید طوری باشد که پای کودک شما به زمین برسد همچنین نشیمنگاه دوچرخه نیز باید برای کودک مناسب باشد و قسمت کمی از آن خالی باشد. نکته‌ی بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که دستان کودک باید به راحتی به ترمزها برسد. این نکات در انتخاب اندازه‌ی دوچرخه بسیار مهم هستند و باعث می‌شوند کودک خیلی راحت دوچرخه را کنترل کند.

چرخ دوچرخه کودک

سایز چرخ دوچرخه کودک

سایز قطر چرخ

یکی از مسائلی که در انتخاب سایز مناسب دوچرخه برای کودکان بسیار‌ اهمیت دارد، توجه به سایز‌ قطر چرخ است. یکی از اصلی‌ترین معیارها در انتخاب دوچرخه توجه به هیمن نکته است. هر چقدر سن کودک عزیز شما کمتر باشد، قطر چرخ انتخابی کاهش پیدا می‌کند. در‌ادامه قطر‌ استاندارد چرخ برای سنین مختلف را بررسی می‌کنیم.

– برای کودکان ۴ تا ۵ سال باید دوچرخه‌ای انتخاب کنید‌که قطر چرخ آن ۱۲ و ارتفاع بدنه‌ی آن حدود ۱۴ تا ۱۷ اینچ  باشد.

– قطر چرخ برای کودکان ۶ ساله باید ۱۶ و ارتفاع بدنه‌ی چرخ بین ۱۸ تا ۲۱ اینچ باشد.

– قطر چرخ برای کودکان ۷ تا ۸ ساله نیز باید ۲۰ و ارتفاع بدنه‌ی دوچرخه حدود ۲۲ تا ۲۵ اینچ باشد.

– قطر چرخ برای کودکان ۹ سال به بعد باید ۲۴ و ارتفاع دوچرخه بیشتر از ۲۶ اینچ باشد.

همان طور که می‌بینید هر چقدر سن کودک افزایش پیدا کند، قطر چرخ و ارتفاع دوچرخه بیشتر می‌شود. البته ممکن است این استاندارد برای همه‌ی کودکان مناسب نباشد. اگر کودک شما جثه‌ی بزرگتری نسبت به هم‌‍سالان خودش دارد باید دوچرخه با قطر چرخ بزرگتر خریداری کنید.

دوچرخه کودک

راهنمای خرید دوچرخه کودک

8 نکته که قبل از خرید دوچرخه ی کودک باید در نظر بگیرید

جدا از این که باید به سایز دوچرخه و اندازه‌ی سایز چرخ دقت زیادی کنید، باید به نکات دیگری هم توجه داشته باشید. در ادامه ۸ مورد از مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید دوچرخه‌ی کورک باید نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم. البته نکات بسیار زیادی برای انتخاب دوچرخه برای کودکان وجود دارد. اما این ۸ نکته مهم‌ترین نکاتی است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد.

۱_ ایمنی

به جرات می‌توان گفت که ایمنی مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسئله در انتخاب دوچرخه برای کودکان است. کودکان به خاطر جثه‌ی کوچک و آگاهی محیطی کم آسیب پذیری بیشتری دارند. به همین دلیل است که در انتخاب دوچرخه باید به ایمنی توجه‌ی خاصی شود تا کودک دلبندتان با خیالی راحت از آن استفاده کند. برای ایمنی بیشتر زنجیر دوچرخه باید یک محافظ داشته باشد تا بند کفش، پا، انتهای لباس‌ها و… در زنجیر گیر نکند. نکته‌ی بعدی که در ایمنی دوچرخه باید به آن توجه کرد ترمز دوچرخه است. حتما امتحان کنید که ترمز به خوبی عمل می‌کند و کودک به راحتی می‌تواند ترمز بگیرد. مسئله‌ی بعدی استفاده از کلاه ایمنی است حتما یک کلاه ایمنی متناسب با سر کودک دلبندتان تهیه کنید و از کودک بخواهید هنگام استفاده از دوچرخه از آن استفاده کند.

۲_ چرخ‌های کمکی

اکثرا دوچرخه‌های کودکان دارای چرخ کمکی هستند اما اگر دوچرخه‌ای که انتخاب می‌کنید چرخ کمکی نداشت یک چرخ کمکی تهیه کنید. چرخ‌های کمکی به حفظ بیشتر‌ تعادل و ایجاد اعتماد به نفس در کودک بسیار کمک می‌کند. به ویژه اگر کودک تازه می‌خواهد دوچرخه سواری یاد بگیرد. این چرخ‌های باعث می‌شوند تا کودک به راحتی دوچرخه را کنترل کند و خدایی نکرده زمین نخورد. کم کم با افزایش مهارت و اعتماد به نفس کودک می‌توانید این چرخ‌ها را حذف کنید.

۳_ وزن دوچرخه

کنترل دوچرخه‌های سنگین برای کودکان مخصوصا در سن کم بسیار سخت‌تر است. همچنین دوچرخه هرچقدر سبک‌تر باشد کودک راحت‌تر می‌تواند آن را کنترل کند و از شیب‌ها بالا برود. دوچرخه سبک‌تر مانور بهتری دارد و در زمان ترمز کردن راحت‌تر می‌توان آن را نگه داشت. استانداردهای جهانی می‌گوید که وزن دوچرخه کودک باید تقریبا نصف وزن خود کودک باشد. مثلا اگر کودک شما ۲۵ کیلو وزن دارد بهتر است دوچرخه انتخابی بین ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم وزن داشته باشد.

راهنمای خرید دوچرخه کودک

خرید دوچرخه کودک

۴_ چارچوب محکم

در زمان خرید دوچرخه حتما به استحکام آن توجه کنید زیرا کشیده شدن و زمین خوردن دوچرخه در ابتدای یادگیری امری طبیعی است. همچنین توجه داشته باشید که بدنه‌ی دوچرخه باید کاملا ضد زنگ باشد. البته ممکن است این استحکام باید سنگینی دوچرخه شود. به همین دلیل شما باید از برندهای معتبر خرید کنید تا یک دوچرخه با استحکام بالا و وزن مناسب داشته باشید.

۵_ دوچرخه تک سرعته بخرید

دوچرخه‌های دنده‌ای پیچیدگی بیشتری نسبت به دوچرخه‌های تک سرعته دارند و وزن ‌آن‌ها نیز نسبت به دوچرخه‌های تک سرعته بیشتر است. به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای کودکان دوچرخه‌های تک سرعته تهیه کنید. تنها در شرایطی که کودک شما می‌خواهد به صورت حرفه‌ای ورزش دوچرخه سواری کند یا در مناطق شیب‌دار و کوهستانی دوچرخه سواری کند، دوچرخه‌ی دنده‌ای لازم دارد.

۶_ تایر بادی بهتر از فومی

بسیاری از برندهای دوچرخه سواری اعتقاد دارند که تایر‌های فومی خطر کمتری برای کودکان دارد. اما متخصصین می‌گویند که کنترل تایر‌های بادی مخصوصا در زمین‌های خاکی و چمن بسیار راحت‌تر است. به همین دلیل است که توصیه می‌کنند از دوچرخه‌هایی که تایر بادی دارند برای کودکان استفاده کنید.

دوچرخه مناسب کودک

انتخاب دوچرخه مناسب کودک

۷_ قسمت‌های مختلف دوچرخه را بررسی کنید

دوچرخه‌ها قسمت‌های مختلفی دارند که هنگام خرید باید مورد بررسی قرار بگیرند. به طور مثال زین دوچرخه باید راحت و بالشتکی باشد تا زمانی که کودک برای مدت زمان طولانی از آن استفاده می‌کند اذیت نشود. همچنین باید فرمان دوچرخه را بررسی کنید که مناسب دست کودک باشد و زیاد ضخیم نباشد. پدال‌ها قسمت دیگری از دوچرخه هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرد. پدال دوچرخه باید سطح تا صافی داشته باشد تا پای کودک از روی پدال لیز نخورد. قسمت مهم دیگری که بسیار اهمیت دارد ترمز دوچرخه است. ترمز دوچرخه باید نرم و راحت باشد تا کودک به راحتی بتواند از آن استفاده کند. توجه داشته باشید که بهتر است ترمزها دستی باشد، ترمزهای توپی و پایی برای کودکان مناسب نیستند.

۸_ به جذابیت بصری اهمیت دهید

برای انتخاب رنگ و طرح دوچرخه حتما از نظر کودکان استفاده کنید و سعی کنید دوچرخه‌های جذاب با رنگ‌های شاد انتخاب کنید. مدل‌های فانتزی و با نشاط برای کودکان مناسب‌تر است و حس بهتری را به فرزند دلبندتان انتقال می‌دهد. البته لوازم جانبی هم باید جذابیت خاص خودش را داشته باشد. یک بطری آب خوش رنگ، چراغ‌های زیبا و رنگارنگ، زنگ‌های متنوع و… می‌تواند جذابیت دوچرخه را برای کودکان چند برابر کند.

این نکات برخی از مهم‌ترین نکات در انتخاب دوچرخه برای کودکان است که باید مورد توجه قرار گیرد. توجه نکردن به هر کدام از این نکات می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و باعث شود که کودک نتواند از دوچرخه استفاده کند. حتی ممکن است خدایی نکرده خطرات جانی برای کودک به همراه داشته باشد. برای انتخاب یک دوچرخه مناسب برای کودک عزیزتان می‌توانید با کارشناسان مجموعه‌ی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *